Kategorie
Dokumenty

Podziękowanie za współudział i pomoc przy organizacji Czarnej Procesji Nauki

W dniach 10-12 czerwca miały miejsce pierwsze po 1989 r. protesty środowiska akademickiego, zainicjowane przez Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej, nawiązujące do tradycji Czarnej Procesji z 1789 roku. Tym razem o swoje prawa upomniały się środowiska akademickie. Symboliczne czarne flagi zawisły na wydziałach w większości ośrodków wojewódzkich: w Gdańsku, w Opolu, w Krakowie, w Lublinie, we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Zielonej górze, Białymstoku i Bydgoszczy. Oflagowaniu budynków w niektórych ośrodkach towarzyszyły inne akcje protestacyjne: uroczystości żałobne w Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku, przejście w Czarnej Procesji Nauki pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Akcje wzbudziły duże zainteresowanie mediów i społeczeństwa.

Jesteśmy dumni ze skutków naszej dwuletniej pracy. Wspólnie, nam wszystkim, udało się doprowadzić do prawdziwego upodmiotowienia środowiska akademickiego. Nie powinniśmy słuchać więcej głosów o bierności, atomizacji i niezorganizowaniu naukowców. Solidarność jest możliwa – pierwsze po 1989 roku protesty akademickie to udowodniły.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w proteście: uczestnikom i organizatorom, mediom i służbie porządkowej, organizacjom, które pomogły nam w przygotowaniach:

– Uniwersytetowi Zaangażowanemu – za wszystko! – Solidarności akademickiej, szczególnie KZ UwB, KZ USZ, KZ UŚ, KZ UMFC, – Stowarzyszeniu „Miasto Jest Nasze” za pomoc w obsłudze medialnej protestów, – ZNP, szczególnie ZNP UwB, – NZS UG, NZS UKSW, NZS UAM, – Związkowi Zawodowemu Nauczycieli Akademickich UAM, – Krytyce Politycznej, – Nowemu Obywatelowi, – Związkowi Polskich Artystów Plastyków, – Demokratycznemu Zrzeszeniu Studentów – za przetarcie drogi. Zapraszamy do nadsyłania relacji z wydarzeń w różnych miejscach Polski. Zapraszamy do dalszych wspólnych działań!